A jelentéstételi törvény, más néven a vállalati fenntarthatósági jelentéstételi irányelv (CSRD) nagy előrelépést jelent a vállalati jelentéstétel terén. Az Európai Unió 2050-re kitűzött Net Zero céljával a vállalatoknak a pénzügyi eredményeik mellett (a vállalat méretétől függő időzítéssel) teljes környezeti és társadalmi hatásukról is be kell számolniuk.
Ez a jelentéstételi törvény az Európai Zöld Megállapodás (European Green Deal) egyik kulcseleme, amelynek célja, hogy a fenntarthatósági jelentések átláthatóbbá és az EU egész területén összehasonlíthatóbbá váljanak. Emellett növeli a megbízhatóságot is, mivel a jelentéseket külső könyvvizsgálóknak kell auditálniuk és hitelesíteniük. Ez a fokozott egyértelműség segít minden érintett félnek abban, hogy megfelelően megértse egy vállalat fenntarthatósági törekvéseit, és így megalapozottabb döntéseket hozhasson.
Az ESG szolgál alapkeretként a jelentéstételhez, és a jelentéstételi törvény a meglévő szabványokra épít, az információkat környezeti, társadalmi és vállalatirányítási szempontok szerint tagolva. A pontos mérőszámokat az Európai Fenntarthatósági Jelentési Szabványok (European Sustainability Reporting Standards – ESRS) keretrendszere tartalmazza, ha részletesebben szeretné megismerni azokat.