Jogszabályok kezdőknek:

A környezetbarát tervezésről szóló Ecodesign törvény

Az általunk gyártott és használt termékek nagy hatással vannak a környezetre, és az Európai Unión belüli fogyasztás tekintetében ez jelentős tényező mind az éghajlatváltozásban, mind a környezetszennyezésben. Éppen ezért lépett hatályba 2024-ben a a környezetbarát tervezésről szóló Ecodesign törvény (Fenntartható Termékekre vonatkozó Ökodizájn Rendelet / Ecodesign for Sustainable Product Regulation, ESPR).

A környezetbarát tervezésről szóló jogszabály az EU fenntarthatósági kirakós játékának hihetetlenül fontos darabja, és egy nagyobb intézkedéscsomag része. Közvetlenül támogatja az EU által 2020-ban meghatározott körforgásos gazdasági cselekvési terv célkitűzéseit. A terv lényege a körforgásos gazdaság kiépítése, amelyben a termékek fenntartható vagy újrahasznosított anyagokból készülnek.

A meghatározott környezetbarát tervezési követelményekkel együtt a termékeknek könnyen újrafelhasználhatónak, javíthatónak vagy újrahasznosíthatónak kell lenniük, minimális hulladékot termelve és csökkentve a szénlábnyomot. A környezetbarát tervezési követelményre példa, hogy az akkumulátorokat tartalmazó termékeknek 2027-től olyan akkumulátorokkal kell rendelkezniük, amelyek könnyen eltávolíthatók és kicserélhetők - mind a javíthatóság, mind az újrahasznosítás javítása érdekében.

Az anyagok eredetének nyomon követése érdekében a környezetbarát tervezési törvény egyik fő része a digitális termékútlevél, amelyben a termékinformációkat kell feltüntetni, mint például:

  • F és ki készítette a terméket
  • Milyen anyagokat tartalmaz
  • A környezeti lábnyom
  • Hogyan javítható vagy újrahasznosítható a termék

Ezzel a törvénnyel (és a benne foglalt DPP-vel, digitális termékútlevéllel) az EU jelentős lépéseket tesz a környezetvédelmi és éghajlati céljai felé, beleértve az anyagfelhasználás körforgási arányának megduplázását és az energiahatékonysági célok 2030-ig történő elérését. Az újrahasznosítással több értékes nyersanyagot állíthatunk elő új termékek előállításához, azonban kulcsfontosságú ezek teljes útját ismerni.

Ez a törvény kiemeli a nyomon követhetőség fontosságát, biztosítva, hogy a felhasznált újrahasznosított anyagok valóban megbízható, hiteles forrásokból származzanak.

Mit jelent ez Önnek, mint viszonteladónak?
A Solo midocean élen jár a fejlesztésekben, és olyan termékeket szállít, amelyek megfelelnek a készülő jogszabályoknak, és rendelkeznek a digitális termékútlevéllel, amely ezt bizonyítja.

Hogyan fogják végrehajtani a törvényt?

2026-2027: Az első termékcsoportok kiválasztásra kerülnek, és konkrét szabályokat kapnak arra vonatkozóan, hogy mit kell jelenteni. - textil, kiselektronika és játékok.

Ezeket a termékeket azért választották a korábbi bevezetéshez, mert hatalmas mennyiségű hulladékot termelnek, és rendkívül nehéz őket újrahasznosítani. Például a kis elektronikai eszközökben az apró, összeragasztott alkatrészek valódi rémálommá teszik az újrahasznosítást. A textíliák egyszerű kidobása pedig komoly környezeti problémákat okoz.

2028 és 2030 között a digitális termékútlevél (DPP) kötelezettsége ki fog terjedni akár 30 termékkategóriára is, például építőanyagokra, bútorokra, gumiabroncsokra, elektronikai cikkekre, és a törvény szerint végül minden, az EU-ban értékesített termékhez digitális termékútlevélre lesz szükség, valószínűleg 2030-ra.

Szeretne bővebben olvasni a részletekről? További információkat itt talál!

 

 

Tudástár: Jogszabályok egyszerűen