Előfordult már, hogy összezavarták az „öko” címkék és a „zöld” kijelentések? Ezzel nincs egyedül! Az ilyen környezetvédelmi állítások többsége félrevezető vagy nagyon homályos, és ezt nevezzük zöldrefestésnek. Megnehezíti a fogyasztók számára, hogy megbízzanak abban, hogy amit a vállalatok állítanak, valóban igaz.
A jó hír az, hogy az Európai Unió már intézkedéseket hozott ennek javítására!
Nincs több homályos „öko” állítás a zöldrefestés irányelvvel
A 2024. március 27-én hatályba lépő zöldrefestésről szóló irányelv (hivatalos nevén: A fogyasztók zöld átállásban való szerepvállalásáról szóló irányelv) a környezetvédelmi állításokban használt nyelvezetre vonatkozik. Szigorú szabályokat állapít meg arra vonatkozóan, hogy milyen szavak nem megengedettek egyértelmű bizonyítékok nélkül.
Például egy vállalat nem nevezhet meg egy terméket vagy szolgáltatást egyszerűen „zöldnek” vagy „környezetbarátnak” anélkül, hogy erre szilárd bizonyítékot tudna bemutatni. Ezek a kifejezések túlságosan általánosak és gyakran nem ellenőrizhetők. Ez az irányelv biztosítja, hogy amikor egy vállalat környezetvédelmi állítást tesz, annak egyértelműnek és bizonyíthatónak kell lennie, hogy a fogyasztókat ne lehessen félrevezetni. Ez azt jelenti, hogy akkor közölheti a termékben található megújuló anyagok százalékos arányát, ha rendelkezésre állnak az alátámasztó dokumentumok vagy akkor beszélhet arról, hogy a termék FSC tanúsítvánnyal rendelkezik, ha rendelkezik az FSC hivatalos tanúsításával, stb.