Jogszabályok egyszerűen:

Zöldrefestés

Előfordult már, hogy összezavarták az „öko” címkék és a „zöld” kijelentések? Ezzel nincs egyedül! Az ilyen környezetvédelmi állítások többsége félrevezető vagy nagyon homályos, és ezt nevezzük zöldrefestésnek. Megnehezíti a fogyasztók számára, hogy megbízzanak abban, hogy amit a vállalatok állítanak, valóban igaz.

A jó hír az, hogy az Európai Unió már intézkedéseket hozott ennek javítására!

 

Nincs több homályos „öko” állítás a zöldrefestés irányelvvel

A 2024. március 27-én hatályba lépő zöldrefestésről szóló irányelv (hivatalos nevén: A fogyasztók zöld átállásban való szerepvállalásáról szóló irányelv) a környezetvédelmi állításokban használt nyelvezetre vonatkozik. Szigorú szabályokat állapít meg arra vonatkozóan, hogy milyen szavak nem megengedettek egyértelmű bizonyítékok nélkül.

Például egy vállalat nem nevezhet meg egy terméket vagy szolgáltatást egyszerűen „zöldnek” vagy „környezetbarátnak” anélkül, hogy erre szilárd bizonyítékot tudna bemutatni. Ezek a kifejezések túlságosan általánosak és gyakran nem ellenőrizhetők. Ez az irányelv biztosítja, hogy amikor egy vállalat környezetvédelmi állítást tesz, annak egyértelműnek és bizonyíthatónak kell lennie, hogy a fogyasztókat ne lehessen félrevezetni. Ez azt jelenti, hogy akkor közölheti a termékben található megújuló anyagok százalékos arányát, ha rendelkezésre állnak az alátámasztó dokumentumok vagy akkor beszélhet arról, hogy a termék FSC tanúsítvánnyal rendelkezik, ha rendelkezik az FSC hivatalos tanúsításával, stb.

Mi történik a Zöld Állításokról szóló Irányelvnek nevezett zöldrefestéssel foglalkozó törvénnyel?
Bár a zöldrefestésről szóló irányelv már hatályban van az állítások megfogalmazására vonatkozóan, a Zöld Állításokról szóló Irányelv (Green Claims Directive, GCD) egy különálló kezdeményezés, amely szélesebb körben foglalkozna a zöld állításokkal, különösen azok adat alapú ellenőrzésének módjával.

Jelenleg még nincsenek végleges tervezetek vagy végleges információk a pontos végrehajtással és a részletekkel kapcsolatban. Eredetileg az volt a várakozás, hogy minden környezeti teljesítménnyel kapcsolatos címkét, állítást és tanúsítványt független harmadik fél igazoljon, mivel ez megakadályozta volna, hogy a vállalatok saját, önmaguk által meghatározott szabályok alapján hozzanak létre „zöld címkéket” vagy állításokat.

Az EU azonban a közelmúltban úgy döntött, hogy a részletek átdolgozása érdekében visszavonja azt. Amikor az új irányelv véglegessé válik, ezt a szöveget frissíteni fogjuk!

A legfontosabb tudnivalók

Az EU 2024/825 irányelve 2024 óta hatályos, és közvetlenül a termékek és szolgáltatások leírására szolgáló szavak használatát célozza.

Amit nem mondhat: az olyan homályos, általános kifejezések és kifejezések, mint a "zöld", "környezetbarát", "fenntartható termék" (és hasonló "öko" szavak) többé nem engedélyezettek a termékekre vagy szolgáltatásokra vonatkozóan konkrét, ellenőrizhető bizonyítékok nélkül. Ezek túlságosan általánosnak és félrevezetőnek minősülnek.

Amit elmondhat: olyan konkrétumokat közölhet, amelyeket dokumentumokkal vagy hivatalos igazolásokkal tud alátámasztani. Például a "megújuló anyagok minimális százalékos arányának" feltüntetése egy termékben, vagy hogy az "FSC-tanúsítvánnyal rendelkezik".

A Zöld Állításokról szóló Irányelvet (GCD), amelynek célja az volt, hogy minden zöld állítás és címke esetében független, harmadik fél általi ellenőrzést írjon elő, a közelmúltban visszavonta az EU, hogy átdolgozzák, és jelenleg még nincsenek végleges részletek vagy információk róla.

Szeretne bővebben olvasni a részletekről? Az EU 2024/825-ös irányelve itt található. És a Zöld Állításokról szóló Irányelv itt található!

 

 

Tudástár: Jogszabályok egyszerűen