Fenntarthatóság GYIK (gyakori kérdések)

Az alábbi GYIK áttekintésben a midocean, mint fenntartható választás kapcsán felmerülő leggyakoribb kérdéseket szeretnénk megválaszolni.


Fenntartható anyagok

Az RPET az újrahasznosított polietilén-tereftalát vagyis PET rövidítése. A PET az egyik legelterjedtebb polikondenzációs műanyag, fröccsöntésre, műszál gyártásra egyaránt alkalmas. Teljesen újrahasznosítható, ebben az esetben újrahasznosított polietilén-tereftalát vagy RPET válik belőle. Az RPET anyagot GRS tanúsítvánnyal lehet hitelesíteni.
Számos termékünk egy biológiai úton lebomló, növényi eredetű műanyagból készül, amely a politejsav angol megfelelője, a "Poly Lactic Acid" kifejezés rövidítése, azaz PLA néven ismert. A PLA-t elsősorban a növényi alapanyag (kukorica, répa) cukor- illetve keményítőtartalmából lehet előállítani. A tejsavat ebből extrahálják, majd granulátummá dolgozzák fel. A termékeket erősség és átlátszóság, valamint 100%-os komposztálhatóság és élelmiszeripari biztonság jellemzi. Mivel a PLA nem hőálló, csak hideg italokhoz és ételekhez alkalmas. A PLA gyártása kiemelten fenntartható, mivel a kőolaj alapú gyártáshoz képest CO2-kibocsátása körülbelül 75%-kal alacsonyabb. Az EN-13432 szabvány szerint komposztálható és ipari körülmények között 90 napon belül komposztálódik.

Tanúsítványok

A GRS (Global Recycled Standard), azaz globális újrahasznosítási szabvány azoknak a vállalatoknak szól, amelyek újrahasznosított tartalmú termékeket gyártanak és/vagy értékesítenek. A szabvány a teljes ellátási láncra vonatkozik, és magába foglalja a nyomon követhetőségre, a környezetvédelmi elvekkel és társadalmi követelményekkel való megfelelésre és a címkézésre vonatkozó előírásokat.
A GOTS (Global Organic Textile Standard – Globális Organikus Textil Szabvány) az organikus pamut és egyéb organikus szálak felhasználásával előállított fenntartható ruházat vagy textília gyártására vonatkozó szabvány. A szabvány előírja a gyárak számára a káros vegyi anyagok kizárását. Ezenkívül a gyárak szennyvíztisztításra, valamint a gyártási folyamat során a vízhasználat rendszeres felülvizsgálatára és energiacsökkentésre kötelezettek. A GOTS a munkakörülményekre vonatkozó feltételeket is támaszt a feldolgozók és gyártók felé, amelyek a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) szabványain alapulnak, úgy, mint például a kollektív tárgyaláshoz való jog, valamint a biztonságos és egészséges munkakörülményekhez való jog.
Az OEKO-TEX Standard 100 a textilekre vonatkozó egészségügyi jelölés, amely szigorú követelményeket támaszt a nehézfémek, a káros színezékek és a növényvédő szerek maradványaira vonatkozóan. A minősítés megszerzéséhez a textília független ellenőrök általi széles körű anyagvizsgálaton esik át annak megállapítására, hogy káros anyagok előfordulnak-e benne. A textiliparban leggyakrabban a festési folyamat okozza ezen káros anyagok jelenlétét. Ez a címke nem ad minősítést a fenntartható gyártásról vagy a környezeti terhelésről. Ennek megfelelően a pusztán OEKO-TEX 100 tanúsító címkével ellátott textíliák nem organikusak.
Mindkét tanúsítvány magába foglalja a mérgező anyagokra és veszélyes vegyi anyagokra vonatkozó szigorú előírásokat. Tehát biztos lehet benne, hogy az ilyen termékek biztonságosak az emberek számára. De az OEKO-TEX nem feltétlenül organikus. Ez azt jelenti, hogy az OEKO-TEX 100 címke nem veszi figyelembe a környezetre gyakorolt ​​hatást. A GOTS ezzel kapcsolatban szigorúbb követelményeket támaszt.

Logók magyarázata

Ez azt jelzi, hogy egy termék újrahasznosítható, nem pedig azt, hogy a termék újrahasznosításból származik vagy minden újrahasznosító gyűjtőrendszerben elfogadható lesz. Bizony esetekben ez a szimbólum a közepén lévő százalékos számmal kombinálva azt fejezi ki, hogy a termék adott % újrahasznosított anyagot tartalmaz.
A „Palánta” logó megbízható címke a komposztálhatóság jelölésére. A termékre nyomtatott logó és tanúsítványszám segítségével könnyen azonosítható a termék vagy csomagolás komposztálható jellege. A biológiailag lebomló és komposztálható termékeket az EN 13432/14995 szabványoknak megfelelően kell tanúsítani. A független harmadik fél általi minősítés biztosítja a termék hivatkozott szabványoknak és tanúsítási előírásoknak való megfelelőségét.

Fenntarthatósági nyilatkozat

A kollekciónk minden egyes darabjához készítünk egy fenntarthatósági nyilatkozatot. Ebben a nyilatkozatban kiemeljük az adott termék anyagösszetételére, újrahasznosíthatóságára, minősítéseire vonatkozó részleteket. Számos termék esetében ezek a nyilatkozatok már most is elérhetőek, 2022 végére pedig a teljes kollekciónkra vonatkozóan megtalálóak lesznek majd webshopunkban. Ha szüksége van egy nyilatkozatra, és az még nem látható a webshopban, kérjük, érdeklődjön értékesítési kapcsolattartójánál.
A Fenntarthatóság nyilatkozat megtalálható weboldalunk termékoldalain. A termékfotó alatt egy legördülő menüt talál "Dokumentáció" címmel. Amint a címre kattint, kinyílik a menü és megjelennek a rendelkezésre álló dokumentumok. A Fenntarthatósági nyilatkozat a "Declaration of Sustainability" opción érhető el.

Csökkentés / újrafelhasználás / újrahasznosítás

  • A csökkentés azt jelenti, hogy minimalizáljuk a keletkező hulladék mennyiségét.
  • Az újrafelhasználás a termékek többszöri használatára utal.
  • Az újrahasznosítás azt jelenti, hogy egy terméket újrafeldolgozunk, ahelyett, hogy hulladékot képeznénk belőle.
Csökkentjük a műanyagfelhasználást azáltal, hogy ahol csak lehetséges, a műanyag csomagolást biológiailag lebomló vagy újrahasznosítható anyagokra cseréljük. Emellett az emblémázási üzemünkben keletkező műanyag hulladékot szelektíven gyűjtjük és újrahasznosító cégnek adjuk át. A törékeny termékek biztonságos szállításához szükséges töltőanyagot kartondobozok aprítással történő újrahasznosításából nyerjük. A csökkentés a midocean számára egy mindig jelen lévő folyamat.

Tisztában vagyunk azzal, hogy még tudunk javítani a csomagolásaink módján és feldolgozhatóságán. Ezért már most lépéseket teszünk a cél érdekében. A jövőt szem előtt tartva a lehető legkevesebb műanyagot használjuk fel csomagolásainkhoz.

A csomagolásaink még fenntarthatóbbá tétele érdekében mindig mérlegeljük a kitöltetlen tér szállításának környezetre gyakorolt ​​hatását. Jelenleg például a megrendelések csomagolásához használt töltőanyag alternatíváit vizsgáljuk. Ezen kívül a dobozok optimális méretét is megvizsgáljuk annak érdekében, hogy a terméket megfelelőbb módon csomagolhassuk és szállítsuk, csökkentve a kitöltetlen tér arányát a szállításban.

Amennyiben mégis műanyagot kell használnunk (praktikus vagy szállítási okokból), akkor a meglévő csomagolóanyagok újrafelhasználására törekszünk és/vagy megpróbálunk fenntarthatóbb alternatívát találni.