Ustawa o sprawozdawczości, zwana również Dyrektywą w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), stanowi duży krok naprzód, jeśli chodzi o sprawozdawczość przedsiębiorstw. W związku z celem Unii Europejskiej, jakim jest osiągnięcie zerowego poziomu emisji netto do 2050 r., firmy będą musiały zacząć raportować (w czasie zależnym od wielkości firmy) swój pełny wpływ na środowisko i społeczeństwo tak samo jak swój wynik finansowy.
Ta ustawa o sprawozdawczości jest kluczową częścią Europejskiego Zielonego Ładu i ma na celu uczynienie sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju bardziej przejrzystą i łatwiejszą do porównania w całej UE. Zwiększy to również wiarygodność, ponieważ raportowanie musi być kontrolowane i weryfikowane przez zewnętrznych audytorów. Ta większa przejrzystość pomaga wszystkim interesariuszom właściwie zrozumieć wysiłki firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju, co prowadzi do bardziej świadomych decyzji.
Z ESG jako ramą do raportowania, prawo opierać się będzie na obecnych standardach raportowania, segmentacji środowiskowej, społecznej i rządowej (dokładne pomiary są zapisane w ramach Europejskich Standardów Raportowania Zrównoważonego Rozwoju / ESRS, jeśli chcesz poznać szczegóły).