Uproszczone prawodawstwo:

Prawo dotyczące sprawozdawczości

Ustawa o sprawozdawczości, zwana również Dyrektywą w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), stanowi duży krok naprzód, jeśli chodzi o sprawozdawczość przedsiębiorstw. W związku z celem Unii Europejskiej, jakim jest osiągnięcie zerowego poziomu emisji netto do 2050 r., firmy będą musiały zacząć raportować (w czasie zależnym od wielkości firmy) swój pełny wpływ na środowisko i społeczeństwo tak samo jak swój wynik finansowy.

Ta ustawa o sprawozdawczości jest kluczową częścią Europejskiego Zielonego Ładu i ma na celu uczynienie sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju bardziej przejrzystą i łatwiejszą do porównania w całej UE. Zwiększy to również wiarygodność, ponieważ raportowanie musi być kontrolowane i weryfikowane przez zewnętrznych audytorów. Ta większa przejrzystość pomaga wszystkim interesariuszom właściwie zrozumieć wysiłki firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju, co prowadzi do bardziej świadomych decyzji.

Z ESG jako ramą do raportowania, prawo opierać się będzie na obecnych standardach raportowania, segmentacji środowiskowej, społecznej i rządowej (dokładne pomiary są zapisane w ramach Europejskich Standardów Raportowania Zrównoważonego Rozwoju / ESRS, jeśli chcesz poznać szczegóły).

Co firmy muszą raportować?

Wpływ na środowisko obejmuje dwa główne obszary:

Produkty: Dla każdego sprzedawanego produktu konieczne będzie raportowanie wpływu na środowisko. Obejmuje to takie kwestie, jak emisja CO2, ryzyko klimatyczne i zużycie wody. Dane te, wraz z innymi kluczowymi informacjami o produkcie, będą widoczne w Cyfrowym Paszporcie Produktu.

Korporacyjne: Ta część skupia się na ogólnym wpływie operacyjnym firmy niezwiązanym bezpośrednio z produktami. Pomyśl o takich rzeczach jak samochody służbowe, ogrzewanie budynków lub materiały biurowe i odpady.

Wpływ społeczny: Organizacja musi informować o równych szansach, sprawiedliwych wynagrodzeniach, bezpieczeństwie i higienie pracy, prawach człowieka itp. Dotyczy to nie tylko firmy, ale całego łańcucha dostaw. Oznacza to, że korzystanie z partnerów w łańcuchu dostaw posiadających certyfikaty i audyty fabryk ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia solidnych danych, potwierdzających zaangażowanie w etyczne praktyki.

Zarządzanie: Podkreśla zaangażowanie firmy w odpowiedzialne przywództwo i etyczne postępowanie. Obejmuje zasady i procedury dotyczące takich kwestii, jak mechanizmy składania skarg i ochrona sygnalistów, zapewniając przejrzystość i odpowiedzialność we wszystkich procesach decyzyjnych. Zapewnia również zgodność z innymi europejskimi przepisami dotyczącymi produktów, takimi jak przepisy dotyczące bezpieczeństwa produktów.

Co to oznacza dla Ciebie jako naszego klienta?
Wszystkie informacje należy umieścić w jednym raporcie. Raport ten pomaga firmom zrozumieć ich wpływ i podjąć działania - dając im informacje, których potrzebują, aby zmniejszyć wpływ i dążyć do osiągnięcia zerowego poziomu emisji netto do 2050 roku.

Kiedy i kto musi dokonać zgłoszenia?

Ustawa o raportowaniu będzie wdrażana w różnych fazach:

W 2025 r. duże spółki notowane na giełdzie, które już prowadzą podobną sprawozdawczość na mocy starszego prawa UE zwanego dyrektywą w sprawie sprawozdawczości niefinansowej (NFRD), będą musiały przekazywać dane za 2024 r.

W 2026 r. duże firmy z UE spełniające co najmniej dwa z tych trzech kryteriów: ponad 250 pracowników, ponad 50 mln euro obrotu netto lub ponad 20 mln euro sumy bilansowej, będą musiały raportować dane za 2025 r.

W 2027 r. duże przedsiębiorstwa spoza UE działające w UE będą musiały przestrzegać przepisów i raportować na podstawie danych z 2026 roku. Oznacza to, że jeśli firma ma siedzibę poza UE, ale ma znaczący ślad gospodarczy w UE, wówczas zastosowanie będzie miała obowiązkowa sprawozdawczość. W takim przypadku firma musiałaby mieć obrót netto w wysokości ponad 150 mln EUR w UE przez co najmniej dwa lata obrotowe z rzędu, dużą spółkę zależną w UE lub znaczący oddział w UE zatrudniający ponad 250 pracowników, obrót netto przekraczający 40 mln EUR lub sumę bilansową przekraczającą 20 mln EUR.

Celem jest stworzenie równych warunków działania i zapewnienie, że główni gracze na rynku UE, niezależnie od tego, gdzie mają siedzibę, są transparentni w kwestii ich wpływu na zrównoważony rozwój.

Dlaczego te progi mogą ulec zmianie: Unijny "pakiet Omnibus", który ma na celu uproszczenie kilku przepisów dotyczących zrównoważonego rozwoju, jest obecnie przedmiotem negocjacji. Z tego powodu zagadnienia, do których odnosimy się w tym artykule, dotyczą tego co obecnie oficjalnie obowiązuje. Jesteśmy zobowiązani do informowania Cię na bieżąco i zaktualizujemy ten tekst, gdy tylko zmiany zostaną zatwierdzone!

What this means for smaller businesses

While Small and Medium-sized Enterprises (SMEs) have been excluded from mandatory reporting under this law, they are still encouraged to report. This adjustment means that roughly 80% of companies in the EU will not be directly required to comply with the reporting law.

Want to learn about the details? You can find it here!

Important to know:
While your company might not fall under this reporting law directly, being able to provide this data is a key benefit. Your customers may need this sustainability information for their own reporting, or to lower their environmental impact- making your partnership even stronger!

Insights library: Legislations made easy